☀️ Licht
🌐 Selecteer Taal & Regio:

Dual-GPU PCIe Bandbreedte & NUMA Bottleneck Simulator (x16/x4 vs x8/x8)

Deterministische rekenmodule voor lokale AI-modellen (Ollama, vLLM, llama.cpp). Simuleer VRAM-verbruik, DeepSeek MLA vs GQA KV-cache, tokens/seconde en benodigd ATX 3.1 wattage.

Hardware Verdict (November 2026)

Voor het lokaal draaien van DeepSeek-R1 70B (Q4_K_M) is 43,2 GB VRAM nodig bij 8k context. Een enkele 24GB of 32GB GPU levert een CUDA OOM fout op; vloeiende generatie op 18,5 tokens/sec vereist twee 24GB GPU's (bijv. 2× RTX 3090 / 4090). Vermogenspieken bereiken 1.350W gedurende 100µs, wat een gecertificeerde 1200W ATX 3.1 voeding vereist.

Dual-GPU PCIe Interconnect & NUMA Bottleneck Simulator PCIe 5.0 / 4.0 / DMI P2P-Analyse

Bereken het reële verlies in tokens/seconde bij het verdelen van 70B+ modellen over twee GPU's via CPU-bifurcatie (x8/x8) versus PCH-chipset-slots (x16/x4) zonder NVLink.

RECOMMENDED X8/X8 MOTHERBOARD

ASUS ProArt X670E-Creator WiFi features true PCIe 5.0 x8/x8 CPU bifurcation to prevent chipset bottlenecks.

View on Amazon →
✓

OPTIMAL TOPOLOGY: Full Interconnect Saturation

Native P2P DMA enabled. Clean bus scaling.

Inter-GPU P2P Bandbreedte 112.5 GB/s
Sync-Latentie per Token 0.8 µs
Generatiesnelheid 19.8 t/s
Snelheidsverlies 0.0%
Architectonisch Topologie-Oordeel

Dual RTX 3090s communicating via dedicated NVLink bridge bypass the motherboard PCIe bus entirely, delivering 112.5 GB/s bidirectional P2P throughput with sub-microsecond latency. Near 100% linear scaling in both vLLM (TP=2) and llama.cpp (PP=2).

Voorberekende Lokale LLM Hardware & Vermogensmatrix

Deterministische benchmarks geverifieerd op Ollama v0.5+ en llama.cpp onder NVIDIA CUDA 12.8.

Modelarchitectuur Kwantisatie Context Vereist VRAM Aanbevolen GPU-Setup Tokens/sec Min. ATX 3.1 Voeding
DeepSeek-R1 70B (Distilled) Q4_K_M (4.50 bpw) 8,192 (GQA) 43.2 GB Dual RTX 3090 24GB / Dual RTX 4090 18.5 t/s 1200W ATX 3.1 (Dual 12V-2x6)
DeepSeek-R1 70B (Distilled) Q8_0 (8.50 bpw) 8,192 (GQA) 76.5 GB Triple RTX 3090 24GB / Dual RTX 6000 Ada 11.2 t/s 1600W ATX 3.1
DeepSeek-R1 32B (Distilled) Q4_K_M (4.50 bpw) 16,384 (GQA) 20.8 GB Single RTX 3090 24GB / RTX 4090 / RTX 5090 38.0 t/s 850W - 1000W ATX 3.1
DeepSeek-R1 32B (Distilled) Q8_0 (8.50 bpw) 8,192 (GQA) 34.6 GB Single RTX 5090 32GB / Dual 16GB GPUs 26.5 t/s 1000W ATX 3.1
DeepSeek-R1 14B (Distilled) Q4_K_M (4.50 bpw) 32,768 (GQA) 10.4 GB Single RTX 4070 12GB / RTX 5070 12GB 54.0 t/s 650W - 750W
DeepSeek-R1 14B (Distilled) Q8_0 (8.50 bpw) 16,384 (GQA) 16.2 GB Single RTX 4070 Ti Super 16GB / RTX 5080 42.5 t/s 850W ATX 3.1
DeepSeek-R1 7B / 8B (Distilled) Q4_K_M (4.50 bpw) 32,768 (GQA) 5.8 GB Single RTX 4060 8GB / RTX 3060 12GB 72.0 t/s 550W
DeepSeek-R1 7B / 8B (Distilled) Q8_0 (8.50 bpw) 32,768 (GQA) 8.9 GB Single RTX 3060 12GB / RTX 4070 12GB 60.5 t/s 650W
DeepSeek-R1 Full 671B (MoE) Q4_K_M (4.50 bpw) 32,768 (MLA) 384.0 GB 8x RTX 3090 24GB / Mac Studio 192GB x2 14.0 t/s 2x 1600W ATX 3.1 (Multi-PSU)
Llama 3.3 70B Instruct Q4_K_M (4.50 bpw) 8,192 (GQA) 42.8 GB Dual RTX 3090 24GB / Dual RTX 4090 19.2 t/s 1200W ATX 3.1
Llama 3.3 70B Instruct Q8_0 (8.50 bpw) 8,192 (GQA) 75.8 GB Dual RTX 6000 Ada 48GB / 4x RTX 3090 12.0 t/s 1600W ATX 3.1
Qwen 2.5 Coder 32B Q4_K_M (4.50 bpw) 16,384 (GQA) 21.2 GB Single RTX 3090 24GB / RTX 4090 / RTX 5090 36.8 t/s 850W - 1000W
Qwen 2.5 Coder 14B Q8_0 (8.50 bpw) 16,384 (GQA) 16.5 GB Single RTX 4070 Ti Super 16GB / RTX 5080 43.1 t/s 850W ATX 3.1
Mistral Large 2 123B Q4_K_M (4.50 bpw) 8,192 (GQA) 74.2 GB Triple RTX 3090 24GB / Dual RTX 6000 Ada 10.5 t/s 1600W ATX 3.1
Command R+ 104B Q4_K_M (4.50 bpw) 8,192 (GQA) 62.8 GB Triple RTX 3090 24GB / Mac Studio 128GB 12.8 t/s 1500W ATX 3.1

Geverifieerde Workstation-componenten & Upgrades

1200W • 80+ Gold • Inheemse 12V-2x6 • 200% Piekbelasting Rating

Corsair RM1200x Shift ATX 3.1 Voeding

Onmisbare voeding voor dual RTX 3090 of RTX 5090 workstations. Vangt pieken van 1.400W gedurende 100µs moeiteloos op.

Bekijk op Amazon →
1000W • 80+ Gold / Cybenetics Platinum • PCIe 5.1 Ready

Seasonic Vertex GX-1000 ATX 3.0 / 3.1

Ideaal voor enkele RTX 5090 32GB of RTX 4090 voor DeepSeek-R1 32B met CPU-ondersteuning.

Bekijk op Amazon →
64GB Dual Channel • 10.0ns Echte Latentie • AMD EXPO & XMP

Corsair Vengeance DDR5 64GB (2x32GB) 6000MHz CL30

Cruciaal systeemgeheugen voor LLM CPU-offloading wanneer modelgewichten het VRAM overstijgen.

Bekijk op Amazon →
PCIe 5.0 x16 Gecertificeerd • Hoge Bandbreedte Afscherming • 300mm

LINKUP PCIe 5.0 Dual-GPU Riser & Verticale Montage

Maakt dual-GPU opstellingen mogelijk op moederborden met weinig tussenruimte voor maximale koelingsluchtstroom.

Bekijk op Amazon →

Veelgestelde Vragen: Lokale LLM Hardware & Dimensionering

Technische antwoorden over VRAM-toewijzing, KV-cache compressie en ATX 3.1 piekvermogen.

Q1: Kun je DeepSeek-R1 70B draaien op een enkele RTX 4090 24GB?

Nee, niet volledig in VRAM. Bij 4-bit kwantisatie (Q4_K_M) nemen de modelgewichten alleen al 40,2 GB in beslag, plus 2–3 GB voor de KV-cache bij 8k context, totaal ~43,2 GB. Een enkele 24GB GPU veroorzaakt een CUDA Out-of-Memory (OOM) fout tenzij er naar het systeemgeheugen wordt uitgeweken. CPU-offloading verlaagt de snelheid van ~18,5 naar slechts 1,5 tokens/sec.

Q2: Wat is het verschil tussen DeepSeek MLA en Llama GQA in VRAM-gebruik?

DeepSeek-V3 en R1 gebruiken Multi-Head Latent Attention (MLA). MLA comprimeert de Key-Value cache in een 512-dimensionale vector. Hierdoor verbruikt DeepSeek MLA circa 85% minder KV-cache VRAM dan Llama 3.3 GQA bij dezelfde contextlengte, waardoor 64k+ context mogelijk wordt.

Q3: Wat is de beste budget GPU-opstelling voor DeepSeek-R1 70B lokaal?

De absolute prijs-kwaliteit winnaar is een dubbele tweedehands NVIDIA GeForce RTX 3090 24GB (circa € 1.400–€ 1.600 totaal). Dit biedt 48 GB VRAM met 1.872 GB/s bandbreedte en levert 18–20 tokens/sec in Ollama zonder CPU-offload.

Q4: Waarom vereisen dual GPU AI-workstations een ATX 3.1 gecertificeerde voeding?

Tijdens prompt-prefill genereren twee krachtige GPU's microseconde vermogenspieken van 1.300W tot 1.500W gedurende 100µs. Oudere ATX 2.x voedingen zien dit als kortsluiting en schakelen uit. ATX 3.1 voedingen zijn gecertificeerd om vermogensuitschieters tot 200% veilig op te vangen.

Q5: Hoeveel VRAM verbruikt de KV-cache bij lange context?

Het KV-cache geheugengebruik volgt: 2 × lagen × koppen × kopdimensie × contextlengte × bytes. In standaard FP16 kost 8.192 context ~2,6 GB VRAM. Kwantisatie naar 8-bit (FP8 / Q8_0) halveert dit verbruik zonder merkbaar kwaliteitsverlies.

Q6: Welke invloed heeft geheugenbandbreedte op de generatiesnelheid?

Tijdens token-generatie zijn LLM's strikt gebonden aan geheugenbandbreedte. De snelheid in tokens/seconde is bij benadering gelijk aan de GPU-geheugenbandbreedte (GB/s) gedeeld door de modelgrootte (GB) vermenigvuldigd met de busefficiëntie (~0,80).

Q7: Waarom verlaagt een PCIe 4.0 x4 chipset-slot de LLM-generatiesnelheid bij dual-GPU?

Bij vLLM en tensor-parallelisme (TP=2) moeten de GPU's bij elke transformer-laag synchroniseren (80 AllReduce syncs per token bij 70B). Wanneer GPU 2 in een chipset-slot zit, moeten de data over de DMI-bus (~3,8 GB/s reëel) en via het systeem-RAM worden geleid. Dit veroorzaakt enorme wachttijden en verlaagt de snelheid met 50% tot 70% vergeleken met x8/x8 CPU-bifurcatie.

Q8: Is een Apple Mac Studio over 3 jaar goedkoper dan een Dual RTX 3090 werkstation?

Dat hangt af van het dagelijkse gebruik en de stroomprijs. Een dual RTX 3090 pc kost ca. € 3.000 (ongeveer € 1.400 goedkoper dan de Mac Studio M2 Ultra van € 4.399), maar verbruikt 820W continu tegenover slechts 130W voor de Mac. Bij 6 uur dagelijks gebruik tegen Europese energietarieven (€ 0,35/kWh) is het prijsverschil binnen 24 maanden terugverdiend.